KAFKAesque: kafkovská výstava v pražské galerii DOX zve na díla světových umělců

Logo Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

8/2/2024

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Vernisáž výstavy KAFKAesque v pražské galerii DOX, foto: Jan Slavík
Vernisáž výstavy KAFKAesque v pražské galerii DOX, foto: Jan Slavík
Logo Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

8/2/2024

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Výstava, která se zaměřuje na reflexi díla a poetiky Franze Kafky v současném výtvarném umění, představuje díla více než třiceti uznávaných osobností světového výtvarného umění. V holešovické galerii DOX potrvá do 22. září 2024.

Pokusy porozumět Kafkovu literárnímu dílu a jeho životu po desetiletí představovaly velkou intelektuální a často i emocionální výzvu pro vědce i čtenáře a byly předmětem mnoha výkladů. Cílem výstavy s hravým názvem KAFKAesque (tedy volně přeloženo „kafkárna“) není – slovy kurátorů Otto M. Urbana, Leoše Války a Michaely Šilpochové – stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Franz Kafka se jako pražský spisovatel proslavil po celém světě. S naším hlavním městem je neodmyslitelně spojený a svým způsobem tak propojuje české prostředí se světovým kulturním proudem. My v Nadaci PPF se snažíme o totéž a i to je jedním z důvodů, proč jsme výstavu podpořili.