Svět knihy 2023: prezentace Ukrajiny a podpora profesní sekce

Svět knihy 2024

Svět knihy Praha

3/4/2023

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Ukrajinský stánek na festivalu Svět knihy Praha 2022
Ukrajinský stánek na festivalu Svět knihy Praha 2022
Svět knihy 2024

Svět knihy Praha

3/4/2023

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Největší svátek knihy v České republice, který se těší enormnímu zájmu veřejnosti, se v letošním roce zaměří kromě české literatury i na prezentaci ukrajinské literatury a kultury. Zároveň paralelně s programem pro širokou veřejnost pilotně spouští platformu, která bude sloužit pro kontakty a setkávání knižních profesionálů.

Příjemce daru

Svět knihy

Datum podpory

duben 2023

Proč podporujeme

  • Svět knihy svým návštěvníkům už druhým rokem systematicky prezentuje ukrajinskou literaturu a kulturu, což považujeme za důležité především v kontextu probíhajícího válečného konfliktu
  • festival dlouhodobě poskytuje prostor autorům bojujícím za svobodu v různých zemích světa
  • součástí letošního ročníku bude spuštění projektu, jehož ambicí je udělat ze Světa knihy centrum setkávání profesionálů v oblasti mezinárodního obchodu s knižními právy pro střední a východní Evropu

O projektu

Svět knihy Praha je už dvacet osm let největší knižní událostí v České republice, kterou během čtyř dnů navštíví na Výstavišti Praha přes 50 000 návštěvníků. Pravidelně se jí účastní kolem 400 vystavovatelů a 800 účinkujících spisovatelů, ilustrátorů, překladatelů, odborníků a dalších aktérů knižního průmyslu v 650 doprovodných programech. Na veletrhu a festivalu se prezentují hosté z více než 30 zemí světa.

Letošní ročník, který proběhne v termínu 11.–14. 5. 2023, dává v rámci rozsáhlého programu důraz mimo jiné na prezentaci ukrajinské literatury a kultury v ukrajinském stánku, jehož provoz bude zajištěn díky podpoře Nadace PPF. Navazujeme tak na loňskou spolupráci se Světem knihy, která se opírala především o projekt Učebnice pro Ukrajinu. Zatímco v loňském roce jsme ukrajinským uprchlíkům usnadňovali přístup k výuce češtiny a jejich efektivní integraci do české společnosti, letos se soustředíme na přiblížení ukrajinské literatury a kultury české veřejnosti. Cílem festivalu v rámci letošního ročníku je ale zároveň pomoci ukrajincům žijícím v České republice v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Pořadatelé proto předpokládají, že jednou z nejsledovanějších částí ukrajinského programu bude hostování významného ukrajinského spisovatele a hudebníka Serhije Žadana. Autor, který se aktivně zapojil do boje Ukrajiny za svobodu jako obránce Charkova, na festivalu představí svůj válečný román Internát a zároveň vystoupí se svou punkrockovou kapelou Sobaki. 

Druhou oblastí, ve které Nadace PPF se Světem knihy spolupracuje, je tříletá podpora projektu Central and East European Book Market, který pořadatelé letos spouští. Ambicí festivalu je totiž stát se v oblasti mezinárodního obchodu s knižními právy výkladní skříní regionu střední a východní Evropy. Tomu by měla napomoci právě platforma, která bude sloužit pro setkávání a navazování kontaktů mezi knižními profesionály, tedy především vydavateli a literárními agenty, z celého světa.

V rámci festivalu si návštěvníci budou moci prohlédnout také výstavu vycházející z knihy Matěj mapuje Domov můj, jejíž vznik jsme podpořili v loňském roce.

Z médií