Loono: průvodce na cestě k preventivní zdravotní péči

Logo projektu Loono

Loono

25/8/2021

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Tým projektu Loono na schodišti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze
Tým projektu Loono na schodišti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze
Logo projektu Loono

Loono

25/8/2021

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Všichni občas zapomínáme na to, jak je zdraví důležitá a zároveň křehká věc. Loono je tu proto, abychom svojí zapomnětlivosti jednou nemuseli litovat.

Příjemce daru

Loono

Datum podpory

červenec 2021

Proč podporujeme

  • přes vysokou úroveň českého zdravotnictví se u nás význam prevence dlouhodobě podceňuje, a to hlavně na straně pacientů, kteří o její důležitosti nemají dostatek informací

  • chceme posílit osobní zodpovědnost každého z nás za vlastní zdraví

  • po covidovém roce, kdy šla prevence celkově stranou a řada preventivních vyšetření se odsouvala, je osvěta v této oblasti ještě důležitější než dřív
  • tým Loona dělá svou práci s osobním nasazením, kreativním přístupem i zodpovědností a má za sebou řadu úspěchů

O projektu

Loono je tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a dalších profesionálů, kteří věří, že by pacienty neměli pouze léčit, ale také vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. Jeho zakladatelka a hlavní tvář MUDr. Kateřina Vacková se rozhodla vzdělávat veřejnost v oblasti prevence na základě vlastní zkušenosti s onkologickým onemocněním.

Do všeobecného povědomí se Loono dostalo především osvětou v oblasti prevence nádorových onemocnění, ale v současné době se věnuje i kardiovaskulárním chorobám či reprodukčnímu nebo duševnímu zdraví. Velmi populární se stala kampaň „Sahám si na ně každý den“ s doprovodným hashtagem #prsakoule, kterou na sebe Loono asi poprvé výrazněji upozornilo. Odborníci Loona se snaží neděsit, informovat o onemocněních srozumitelnou a inspirativní formou a především předávat myšlenku o důležitosti prevence. Pravidelně pořádají workshopy a webináře ve školách, firmách i na festivalech.

Hlavním projektem spolupráce Loona a Nadace PPF je vznik mobilní aplikace, která přinese ucelený pohled na preventivní péči a řadu užitečných nástrojů pro její efektivní sledování. V ideálním případě by se měla stát součástí telefonu každého z nás a upozorňovat nás na důležitost samovyšetření, preventivních prohlídek a dalších vyšetření, na které má každý nárok, ale málokdo to ví. Spuštění aplikace se plánuje na začátek roku 2022.