Loono oficiálně spouští mobilní aplikaci Preventivka, která uživatelům pomůže s péčí o vlastní zdraví

Logo projektu Loono

Loono

12/10/2022

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Náhled aplikace Preventivka, projektu společnosti Loono a Nadace PPF, foto: Jan Nechvíle
Náhled aplikace Preventivka, projektu společnosti Loono a Nadace PPF, foto: Jan Nechvíle
Logo projektu Loono

Loono

12/10/2022

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Jen každý čtvrtý Čech navštěvuje pravidelně praktického lékaře. I to může být jedním z důvodů, proč můžeme 26 % úmrtí v České republice označit za předčasná. Až 59 % Čechů nerozumí zdravotním informacím a mnoho z nás podléhá polopravdám i vyloženým bludům o zdraví na internetu. To chce změnit mobilní aplikace Preventivka, která je společným projektem neziskové organizace Loono a Nadace PPF.

„Chceme Čechy naučit chodit na preventivní prohlídky a poskytnout jim komplexní, ověřené a srozumitelné informace, které pomohou žít zdravější a kvalitnější život. Nechceme, aby si lidé hledali diagnózy na internetu a báli se chodit k doktorům. Naprostá většina vyšetření vůbec nebolí, je ale v péči o zdraví naprosto klíčová,“ přibližuje funkce aplikace Kateřina Šédová (Vacková), zakladatelka neziskové organizace Loono. „Chceme také zvýšit návštěvnost screeningových programů, jako je mamograf, screening děložního čípku, tlustého střeva a plic. Dnes na ně chodí jen polovina Čechů, kterých se týkají. Také v tom bude Preventivka velkým pomocníkem,“ dodává.

Nácvik samovyšetření prsou a varlat na gumových atrapách v rámci projektu Loono

Podpořený projekt

Loono: průvodce na cestě k preventivní zdravotní péči

Hlídá, připomíná, informuje...

Mobilní aplikace Preventivka uživatelům ukáže, na jaké preventivní prohlídky by měli chodit a pohlídá jejich termíny. Přidat si mohou i své vlastní prohlídky u dalších specialistů, jako například na alergologii, endokrinologii či dentální hygieně. Připomene také samovyšetření prsou, varlat i kůže a naučí správnou techniku. Vyhledá specialisty v okolí uživatele a nabídne ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných nemocí na jednom místě. Aplikace je zdarma ke stažení ve verzích pro iOS i Android.

Náhled rozhraní aplikace Preventivka

Co Preventivka dokáže?

Pomoci s prevencí

Připomene uživatelům preventivní prohlídky a samovyšetření podle jejich věku a pohlaví.

Najít lékaře

Poskytuje přehledný seznam ambulantních lékařů, které je možné vyhledat dle místa či specializace.

Informovat o zdraví

Přehledná databáze informací o zdraví a prevenci.

Rakovina varlat, prsu nebo děložního čípku, chronická leukémie, Grawitzův zhoubný nádor na ledvině, mozková mrtvice ve 13 letech. Ambasadory mobilní aplikace Preventivka se stali lidé, kterým vážná nemoc změnila pohled na prevenci nebo jim preventivní prohlídky a samovyšetření zachránily život.

Synergie s podporou Nadace PPF

Při přípravě aplikace spojilo Loono síly s komunitou expertních dobrovolníků z Česko.Digital. Tu Nadace PPF také dlouhodobě podporuje a v aplikaci Preventivka se tak podařilo najít velmi přínosnou synergii mezi dvěma nadačními projekty. Právě propojování projektů a vzájemné synergie totiž Nadace vnímá a prosazuje jako jeden ze svých důležitých principů.

Pohledem nadace PPF

Věříme v prevenci

Tým v čele s Katkou Šédovou sledujeme už dlouho a víme, že svou práci dělá s velkým osobním nasazením, soustředěně a zodpovědně. Proto jsme se rozhodli ho podpořit a pomoci tak s osvětou v oblasti zdravotní prevence. Doufáme, že naším společným projektem zlepšíme povědomí o tom, jak je prevence důležitá, a budeme jeho prostřednictvím apelovat na všechny, aby přijali osobní odpovědnost za své zdraví. V Loono a v Nadaci PPF totiž věříme v prevenci.

Jana Tomas Sedláčková

Nadace PPF

První zkušební verzi Preventivky, která je ve veřejném provozu od poloviny května, zatím používají asi čtyři a půl tisíce uživatelů. Víc než tisícovka z nich už se díky aplikaci objednala na dlouho zanedbávanou preventivní prohlídku. 

Oficiálním spuštěním ale práce na Preventivce nekončí. Loono ji totiž plánuje neustále zlepšovat. „Chceme, aby se stala zdravotním deníkem pro hlídání zdraví každého z nás. To znamená včetně očkování, léků a rodinné anamnézy. Aplikace by měla své uživatele vzdělávat o tom, jak žít zdravější a kvalitnější život,“ uzavírá Kateřina Šédová.