Loono: další vývoj aplikace Preventivka

Logo projektu Loono

Loono

3/2/2023

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Náhled rozhraní aplikace Preventivka
Náhled rozhraní aplikace Preventivka
Logo projektu Loono

Loono

3/2/2023

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Mobilní aplikace Preventivka, která je výsledkem spolupráce společnosti Loono, Nadace PPF a dobrovolnické platformy Česko.Digital, si už našla cestu k více než 28 000 uživatelů a na kontě svých prvních úspěchů má mimo jiné sedmnáct včas odhalených zhoubných nádorů. Její další zlepšování jsme podpořili proto, aby její přínos mohl dále růst.

Příjemce daru

Loono

Datum podpory

prosinec 2022

Proč podporujeme

  • přes vysokou úroveň českého zdravotnictví se u nás význam prevence dlouhodobě podceňuje, a to hlavně na straně pacientů, kteří o její důležitosti nemají dostatek informací
  • chceme posílit osobní zodpovědnost každého z nás za vlastní zdraví
  • po několikaletém období, kdy šla prevence v důsledku pandemie covidu celkově stranou a řada preventivních vyšetření se odsouvala, je osvěta v této oblasti ještě důležitější než dřív
  • tým Loona dělá svou práci s osobním nasazením, kreativním přístupem i zodpovědností a má za sebou řadu úspěchů – patří mezi ně i aplikace Preventivka, která vznikla díky podpoře Nadace PPF

O projektu

Loono je tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a dalších profesionálů, kteří věří, že by pacienty neměli pouze léčit, ale také vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. Jeho zakladatelka a hlavní tvář MUDr. Kateřina Šédová (dříve Vacková) se rozhodla vzdělávat veřejnost v oblasti prevence na základě vlastní zkušenosti s onkologickým onemocněním.

Do všeobecného povědomí se Loono dostalo především osvětou v oblasti prevence nádorových onemocnění, ale v současné době se věnuje i kardiovaskulárním chorobám či reprodukčnímu nebo duševnímu zdraví. Velmi populární se stala kampaň „Sahám si na ně každý den“ s doprovodným hashtagem #prsakoule, kterou na sebe Loono asi poprvé výrazněji upozornilo. Odborníci Loona se snaží neděsit, informovat o onemocněních srozumitelnou a inspirativní formou a především předávat myšlenku o důležitosti prevence. Pravidelně pořádají workshopy a webináře ve školách, firmách i na festivalech.

Prvním výsledkem spolupráce Loona a Nadace PPF byl vznik mobilní aplikace, která přinesla ucelený pohled na preventivní péči a řadu užitečných nástrojů pro její efektivní sledování. V ideálním případě by se měla stát součástí telefonu každého z nás a upozorňovat nás na důležitost samovyšetření, preventivních prohlídek a dalších vyšetření, na které má každý nárok, ale málokdo to ví. Oficiální verze Preventivky začala fungovat v říjnu. Od té doby si ji stáhlo už přes 28 000 uživatelů. Více než 3 000 z nich si díky ní naplánovaly nebo rovnou absolvovaly dlouho zanedbávanou preventivní prohlídku. A 7 000 lidí si s její pomocí pravidelně samovyšetřuje prsa, kůži nebo varlata. Uživatelé už si díky tomu odhalili přes 500 podezřelých nálezů, z nichž 17 se ukázalo jako zhoubné nádory.

Oficiálním spuštěním ale práce na Preventivce neskončila. Loono ji plánuje neustále vylepšovat a doplňovat. Má se stát „deníkem“ pro hlídání zdraví každého z nás, a to včetně očkování, léků a rodinné anamnézy. Své uživatele by měla vzdělávat o tom, jak žít zdravější a kvalitnější život. Právě další vývoj a zdokonalování aplikace jsou cílem nové nadační podpory v roce 2023.

Z médií