Světy české animace: výstava o historii, současnosti i budoucnosti českého animovaného filmu

Logo výstavy Světy české animace

Světy české animace

25/1/2022

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Vzducholoď ve stylu Karla Zemana nad halou Pražsklé tržnice – výstava Světy české animace
Vzducholoď ve stylu Karla Zemana nad halou Pražsklé tržnice – výstava Světy české animace
Logo výstavy Světy české animace

Světy české animace

25/1/2022

Vytisknout
Kopírovat odkaz

O české animaci se mluví jako o jedné z našich zářících výkladních skříní. Přesto u nás málokdo dobře zná díla významných autorů a rozumí principům různých animačních technik. Výstava, která bude k vidění od února do července v Holešovické tržnici v Praze, se to rozhodla změnit a osvětlit skrytá zákoutí tohoto fascinujícího světa.

Příjemce daru

Art Movement

Datum podpory

prosinec 2021

Proč podporujeme

  • výstava poprvé v ucelené podobě představí českou animovanou tvorbu a její autory, kteří naši zemi proslavili po celém světě

  • cílem výstavy je popularizace české animace zejména u mladé generace

  • po skončení výstavy v ČR mají autoři v plánu prezentovat ji i v zahraničí

O projektu

Přestože animace je jedním z oborů, ve kterých jsme dosáhli světových úspěchů, neexistuje významná stálá expozice české animace ani velké výstavní projekty, které by se na ni zaměřovaly. Výstava Světy české animace tuto mezeru zaplňuje a kromě autorů a jejich děl také představí dětem i dospělým animaci jako médium. Návštěvníci se dozvědí, „jak se to dělá“, a některé techniky si sami budou moci vyzkoušet. Součástí výstavy bude také studovna s kavárnou, kde budou návštěvníci moci ve video-jukeboxech shlédnout mnoho prací českých tvůrců. Bohatý doprovodný program nabídne přednášky, besedy s tvůrci a teoretiky nebo workshopy zaměřené na různé oblasti a aspekty animace.

Výstavu pořádá společnost Art Movement, která již v Praze představila tvorbu Tima Burtona, Davida Cronenberga či studia Pixar. Tentokrát se rozhodla zmapovat 75 let české animované tvorby (1945–2020), kterou tak zasazuje do skutečně světového kontextu. Ambicí autorů potom je výstavu prezentovat i v zahraničí a vyvézt tak český talent do světa také touto formou.

Projekt je jedinečný tím, že vynikající českou animovanou tvorbu a její autory, kteří naši zemi proslavili po celém světě, poprvé představí v takto ucelené podobě. Zaměří se přitom především na žáky, studenty a rodiny s dětmi, ale i na širší veřejnost a všechny, kterým na české animaci záleží.

Z médií