O projektu
Spolek pražského kavárníka Ondřej Kobzy Piana na ulici od roku 2013 rozmisťuje piána a šachové stolky v ulicích, a oživuje tak veřejný prostor českých měst. V současné době se věnuje hlavně poesiomatům – jukeboxům s básněmi. Vzniklo jich už víc než dvacet, a to nejen v České republice: život zpříjemňují kolemjdoucím třeba i v New Yorku nebo v Manile.
Princip poesiomatu je jednoduchý: má kliku, kterou si posluchač vyrobí elektřinu, pak zmáčknutím tlačítka zvolí jednu z dvaceti zvukových stop a za poslechu básně se zadívá do krajiny. Z pohledu kolem se rázem stává jakýsi videoklip, do kterého se mísí přirozené zvuky okolí. Z mluvících trubek zní poezie nebo texty, které jsou spjaté s daným místem: na Bezdězu Mácha, na Šumavě Klostermann. Ale v Českém Krumlově u Vltavy to může být obecně řeka, plynutí v poezii. Výběr se přitom neomezuje jen na slova – ozvat může také zvuk pramene Vltavy, troubení sirény v Hamburku anebo Smetanova Má vlast. Poesiomat je jakýsi zesilovač genia loci. Konstrukcí připomíná výdech z podzemí, kterým jako by místo samo mluvilo a něco nám sdělovalo. Během pandemie covidu si lidé daleko více zvykli jezdit na výlety po Čechách a asi jim to nějaký čas zůstane. Projekt upozorňuje na zajímavé výletní cíle a silná místa, která ještě ozvláštňuje.
V červnu a červenci 2022 chystá spolek s podporou Nadace PPF instalaci poesiomatů u sedmi zapadlých kostelů v pohraničí, které spojuje romantické kouzlo ruin a zchátralosti. Tentokrát z nich budou znít texty se sudetskou tematikou, například úryvek z Boží duhy Jaroslava Durycha, básně o kostelech bez střechy, možná se objeví štěkot psa, bučení krav nebo vrčení staré vejtřasky, tedy zvuky, které navodí atmosféru života před sedmdesáti lety. Autoři projektu plánují zařadit i vyprávění pamětníků.
Nové poesiomaty budou umístěny v obcích Šitboř, Olešná u Stráže, Prášily, Skoky u Žlutic, Vrchní Orlice u Bartošovic v Orlických horách, Horní Police a na vrchu Kalvárie u Ostrého nedaleko Úštěku.