O projektu
Hlavní výstava 25. ročníku Designbloku s podtitulem Intergalaktická krása českého designu, jejíž vznik jsme ve spolupráci s Designblokem iniciovali, je pohledem do vnitřního vesmíru deseti špičkových českých designérů prostřednictvím unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifest. Jejich spojovacím článkem je sklo, materiál tak tradiční pro naši zemi, a spektakulární instalace, pro kterou navržená díla vznikla. Výstava, jež bude k vidění od 3. do 15. 10. 2023 před Míčovnou Pražského hradu, je oslavou pětadvaceti let festivalu a cesty, kterou český design a česká společnost za poslední čtvrtstoletí společně ušly.
Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítlo do exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti autorů. Kurátorský výběr ředitelů Designbloku Jany Zielinski a Jiřího Macka uvede tvůrce, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha, Dechem Studio, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování na požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti pětašedesáti čtverečních metrů. Interiér pokrývají zrcadla, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště.
„Putovní výstava Designblok Cosmos procestuje svět, bude nositelem praporu českého skla v zahraničí a právě její nomádská povaha mě při vytváření designu expozice inspirovala nejvíc. Mým cílem bylo vytvořit pořádnou show, pojízdný cirkus, který představí návštěvníkům design v trochu jiném světle, než jsou zvyklí, a přitom nabídne audiovizuálně působivý zážitek. Zároveň bylo potřeba splnit všechny požadavky na technické zpracování. Jedná se přece jen o mobilní objekt, který musí umožnit snadnou instalaci a deinstalaci a během transportu fungovat jako klasický návěs nákladního automobilu,“ objasňuje architekturu výstavy designér Jan Plecháč. Ten na konceptu spolupracoval s festivalem elektronické hudby a nových médií Lunchmeat, který expozici obohatil audiovizuálními efekty. Originální sound design pak doplnil skladatel Aid Kid.
Mobilní expozice zároveň představuje zhmotnělý „manifest“ principů a hodnot, které Nadace PPF a Designblok sdílí. Svým námětem a výběrem skla jako ústředního materiálu vychází z několikasetleté tradice českého sklářství, které respektuje celý svět. Zároveň prezentuje díla výjimečných osobností současného českého designu, který má v zahraniční stále větší uznání. My však věříme, že jeho potenciál je opravdu mimořádný a je mu potřeba pomoci, aby si za hranicemi České republiky získal ještě více pozornosti.
Tyto důvody nás vedly k tomu, iniciovat a podpořit vznik výstavy, pro kterou je uvedení v rámci letošního Designbloku teprve začátkem „světového turné“, na němž bude šířit dobré jméno českého designu a talentu obecně. Její první zastávkou za hranicemi bude Milano Design Week v dubnu 2024.
Podpora zároveň zapadá do generálního partnerství celého festivalu Designblok, kterého se od letošního roku ujala skupina PPF.