Bohemian Gravity: inscenace Yemiho A.D. o přitažlivosti a svobodě lidského pohybu

Logo projektu Bohemian Gravity

Bohemian Gravity

24/2/2022

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Taneční zkouška projektu Yemiho A.D. Bohemian Gravity
Taneční zkouška projektu Yemiho A.D. Bohemian Gravity
Logo projektu Bohemian Gravity

Bohemian Gravity

24/2/2022

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Režisér, choreograf, kreativní producent a performer Yemi A.D. zkoumá možnosti i limity lidského pohybu, vnímání a kreativity, které vytváří a ovlivňuje gravitace. V představení, které bude uvedeno jako součást triptychu bpm v pražském Národním divadle, přitom přináší na českou první scénu své bohaté zkušenosti ze světa.

Příjemce daru

JAD Productions

Datum podpory

prosinec 2021

Proč podporujeme

  • Yemi A.D. je mezinárodně úspěšný a uznávaný choreograf a performer, který své zkušenosti získané během práce v zahraniční přináší v novém projektu na českou národní scénu
  • na vzniku inscenace se podílí velké množství inspirativních a uznávaných českých tvůrců, často v nových rolích, a jejich zapojení je tak příslibem originálních přístupů
  • představení vnáší do dramaturgie Baletu Národního divadla moderní prvky street dance, které budou na tomto jevišti novinkou
  • představení je součástí projektu Bohemian Gravity, se kterým se Yemi uchází o účast v mezinárodní vesmírné expedici s názvem „dearMoon“

O projektu

Autorská inscenace uměleckého režiséra, choreografa a performera Yemiho A.D. Bohemian Gravity s podtitulem Searching for freedom bude zkoumat nejrůznější podoby fenoménu gravitace, a to jak fyzikální, tak té v přeneseném slova smyslu – mentální. Představení je Yemiho vůbec prvním ryze divadelním počinem, který vzniká primárně pro uvedení na tradiční divadelní scéně. Stane se jednou z částí inscenačního triptychu, který pod názvem bpm připravuje dramaturgie Baletu Národního divadla a vedle česko-nigerijského umělce se v něm představí s původním dílem rovněž izraelský tvůrce Eyal Dadon a se svou choreografií Bill také Sharon Eyal a Gai Behar. Premiéra proběhne 31. března v historické budově Národního divadla v Praze.

Bohemian Gravity odkazuje ve svém názvu hned na několik motivů a myšlenek. Přívlastek „bohemian“ reprezentuje svobodomyslnost a touhu po volném a ničím neomezeném pohybu. Současně je Bohemia také označení Čech. „Gravity“ pak v Yemiho podání představuje opačný princip, ve kterém můžeme vidět na jedné straně limit, který nám v rozletu brání a nutí nás držet se vlastních kořenů, na druhé straně motivaci – právě díky gravitaci si potřebu „vzlétnout“ uvědomujeme a prahneme po ní.

Mezi všemi způsoby vzájemného silového působení je právě gravitace tím nejdominantnějším, které k Zemi poutá nejen naše těla, ale i naši mysl.

– Yemi A.D.

K inovativním principům připravované inscenace patří i ambice autora „přijít na sál nepřipravený“, tedy nemít představení a všechny pohyby performerů vyladěné do posledního detailu, ale ponechat důležité místo také improvizaci. Pro většinu choreografií, především na tradičních scénách, je přitom typický opačným přístup, kdy se tanečníci řídí do nejmenších drobností.

Do týmu, který bude spoluvytvářet mnohovrstevnatou inscenaci s živým orchestrem přizval Yemi A.D. celou řadu respektovaných osobností. Přední česká módní návrhářka Liběna Rochová bude mít na starost kostýmní návrhy, originální hudbu složí DJ a producent Jakub Strach alias NobodyListen, který se stále výrazněji prosazuje na české a slovenské elektronické hudební scéně. Grafik, tatér, tanečník a choreograf Tomáš „Tommy“ Pražák zajistí akrobatickou průpravu tanečníků a v Londýně žijící oceňovaná fotografka Eliška Sky Kyselková se ujme celkové scénografie.

V druhé fázi projektu plánují tvůrci natočit také dokumentární film, který choreografie vzniklé pro divadlo přesadí do různých zajímavých prostředí a nasnímá za použití kinematografických postupů. Původní dílo tak v novém médiu ještě rozšíří spektrum svých významů a sdělení a zároveň bude moci oslovit jiné a pravděpodobně i větší publikum.

Celý umělecký počin zároveň úzce souvisí s Yemiho aspirací na cestu do kosmu v rámci projektu dearMoon. Věří, že pokud uspěje, opustí Zemi, obletí Měsíc a podívá se na naši planetu z úplně nové perspektivy, změní to naprosto i jeho pohled nejen na fenomén gravitace a to, jak ovlivňuje naše životy, ale zejména na vlastní tvorbu. Následně by tak mohla vzniknout další fáze projektu jako reakce na tuto výjimečnou osobní zkušenost.

Z médií