Projekty podpořené Nadací PPF pomáhají Ukrajincům postiženým válkou

21/3/2022

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Cirk La Putyka pomáhá studentům kyjevské cirkusové školy zasaženým válkou
Cirk La Putyka pomáhá studentům kyjevské cirkusové školy zasaženým válkou
Vytisknout
Kopírovat odkaz

Jsme hrdí, když vidíme, jak projekty a lidé, se kterými spolupracujeme, věnují svůj čas i peníze, aby pomohli válkou zasažené zemi a jejím obyvatelům. V Nadaci PPF investujeme do těch, kteří tvoří lepší budoucnost. Nejen poslední týdny ukazují, že jsme investovali správně.

Pouhý den po začátku Ruské invaze na Ukrajinu se Cirk La Putyka pustil do zařizování převozu studentů Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění do bezpečí do Prahy. Vzápětí se s různými formami pomoci začaly přidávat další z našich partnerských organizací, každá podle svých možností, každá v té oblasti, které se věnuje. Tady je stručný přehled toho, na čem pracují a co už se jim podařilo.

  • Česko.Digital v rekordním tempu rozjelo několik projektů. Spustilo weby Stojíme za Ukrajinou, obsáhlý rozcestník pro všechny, kteří chtějí pomoci prostřednictvím nejrůznějších organizací, a Pomáhej Ukrajině, kde je možné pomoc v konkrétní oblasti nabídnout přímo. Dobrovolníci z Česko.Digital a startupu Mapotic během dvou týdnů vyvinuli komunitní mapu Umapa, která zobrazuje důležitá místa a informace, jež budou Ukrajinci v novém domově potřebovat. Dalšími projekty jsou třeba webový portál pro sledování nabídek a poptávek volných míst pro ukrajinské děti ve školách či školkách nebo aplikace pro základní komunikaci v ukrajinštině.
  • Tým projektu Nepanikař už 10. března spustil ukrajinskou verzi své aplikace pro psychologickou první pomoc.
  • Cirk La Putyka a jejich domovská scéna Jatka78 přepravili do Prahy studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, zajistili jim ubytování, věnovali jim výtěžek ze vstupného za tři večery na začátku března, uspořádali pro ně finanční sbírku a připravují s nimi společné představení.
  • Tým festivalu Metronome Prague se podílel na organizaci Koncertu pro Ukrajinu, díky kterému se podařilo vybrat 160 milionů korun na pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem.
  • Galerie Villa Pellé zařadila do programu sobotní tvůrčí dílny určené ukrajinským rodinám. Zdarma v nich nabízí aktivity pro děti a dospělým zase možnost odreagovat se v nelehké životní situaci.
  • Výstava Světy české animace nabízí ukrajinským občanům víkendový vstup zdarma.
  • Rony Plesl se zúčastnil benefiční aukce na podporu Ukrajiny, do které věnoval svoje dílo Six Hexagons.

Zároveň minulý týden poprvé otevřelo v Praze 6 centrum Slunečnice pro matky s dětmi z Ukrajiny, které je prvním konkrétním projektem podpořeným z naší slíbené 100milionové pomoci. O dalších projektech intenzivně jednáme a koordinujeme je s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Věříme, že všechny tyto aktivity pomohou ulehčit život lidem, kteří se ocitli v situaci, jakou si jen málokdo z nás dovede představit.