fbpx

České brýle pro VR používá americké letectvo

Původní podnikatelský záměr absolventa Českého vysokého učení technického se stal odrazovým můstkem k mimořádnému úspěchu na poli virtuální reality. Informoval o něm článek serveru lidovky.cz.

Absolvent ČVUT Marek Polčák chtěl původně zprostředkovat turistům virtuální lety nad Prahou. Brýle pro virtuální realitu dostupné na trhu však neposkytovaly zdaleka takový zážitek, jaký by si Polčák představoval, a tak zapojil spolužáky z kybernetiky do vývoje vlastního headsetu. Ten je dnes na takové úrovni, že se jej rozhodlo pořídit mimo jiné americké letectvo pro výcvik svých pilotů.

Odborná světová média ho aktuálně označují za nejlepší produkt na trhu, který díky vysoké kvalitě obrazu a širokému zobrazovacímu úhlu poskytuje uživateli zcela autentický zážitek. „Míra uvěřitelnosti je tak vysoká, že piloti, kteří s našimi brýlemi trénují, se díky tomu naučí nejen technicky reagovat na situace, ale reagují i emotivně. V kritických situacích jim to následně může zachránit život. Při výcviku totiž uvěří, že jsou skutečně ve vzduchu,“ říká Polčák.

Na trhu jsou brýle zhruba dva roky a jejich využití může být velice široké. První zakázky přišly z automobilového průmyslu. „V tomto odvětví vznikla poptávka po virtuální realitě již na konci 20. století pro vývoj a evaluaci nových konceptů a designů. I díky tomu jsou firmy připravené brýle integrovat do procesů, mají potřebný software i technologické vybavení,“ uvádí Polčák. Virtuální brýle dokážou výrazně zrychlit a zlevnit výrobu prototypu, jejich cena se přitom pohybuje okolo 8000 eur (cca 200 000 korun).

Zdroj: Čech má se svými 3D brýlemi úspěch v zahraničí. Kupuje je i americké letectvo