Jak rozpoznat talent? Jak jej podpořit a rozvinout? Kdo je ještě žák, a kdo už umělec? Těmito a mnoha dalšími otázkami se v unikátní minisérii zabývají výrazné osobnosti české umělecké scény.
Jak rozpoznat talent? Jak jej podpořit a rozvinout? Kdo je ještě žák, a kdo už umělec? Těmito a mnoha dalšími otázkami se v unikátní minisérii zabývají výrazné osobnosti české umělecké scény.
MenART je stipendijní akademie uměleckého vzdělávání, která pomáhá rozvíjet mladé talenty v mnoha uměleckých oborech. Poskytuje roční mentorské programy talentovaným studentům základních a středních uměleckých škol a jejich pedagogům. V roli mentorů je provázejí uznávaní umělci, výrazné osobnosti naší kulturní scény. Za šest ročníků prošlo programem akademie MenART přes šest set absolventů z více než tří stovek uměleckých škol z celé České republiky. Studenti s pedagogy se hlásí do jednoho z oborů klasická hudba, hudba bez žánrových hranic, tanec, divadlo nebo výtvarné umění. Z přihlášek si pak mentoři vybírají své stipendisty spolu s jejich pedagogem. Hlavním kritériem je přitom míra talentu a motivace přihlášené dvojice. Stipendium má podobu úhrady čtyř až šesti intenzivních pracovních setkání s mentorem a realizace závěrečných výstupů a prezentací.
Za každým významným umělcem stojí minimálně jeden osvícený pedagog.
— motto akademie MenART
Rok v MenARTu je mimořádná osobní zkušenost a potvrzuje to i zájem o stipendia, který výrazně převyšuje možnosti akademie. Proto vznikl program MenART Impuls, jehož cílem je zachytit klíčové myšlenky, sdělení, poznatky i otázky, ke kterým během roční spolupráce mentoři se studenty a pedagogy dojdou. Jak rozpoznat talent? Jak jej podpořit a rozvinout? Jak studenty smysluplně nasměrovat? Kdy se z žáka stává umělec?
Program má podobu série krátkých videí, v nichž se vybraní mentoři zamýšlejí nad tématy, jako jsou zápal, posedlost, motivace, inspirace i zpětná vazba a mnoha dalšími. MenART tak formátem přístupným mnohem širšímu publiku než doposud naplňuje svou ambici posunout všechny, kteří se o umění zajímají, s uměním pracují anebo ho studují, a pomoci talentovaným studentkám, studentům a jejich pedagogům najít jejich vlastní cestu.
Prvních pět dílů, jejichž protagonisty jsou výtvarní umělci Martin Velíšek, Milan Cais, Šimon Brejcha, Štěpánka Stein a Pavel Mrkus, bude postupně zveřejněno od 14. listopadu 2024.