Na disidentských bytových seminářích se diskutovalo o politice, ekonomice, mezinárodních vztazích, etice… A snilo o svobodě. Letní škola Občanského institutu na tyto diskuse navazuje.
Na disidentských bytových seminářích se diskutovalo o politice, ekonomice, mezinárodních vztazích, etice… A snilo o svobodě. Letní škola Občanského institutu na tyto diskuse navazuje.
Příjemce daru
Občanský institut a nakladatelství Leda
Datum podpory
srpen 2020
Občanský institut vychází z tradice bytových seminářů v období disentu, kde se diskutovalo o politice, ekonomice, mezinárodních vztazích, etice… A snilo o svobodě. Letní škola představuje vlajkovou loď institutu a je pokračováním těchto diskusí. Existuje již třináct let a její kořeny sahají ještě dál do minulosti. Nabízí aktivním a zvídavým mladým lidem unikátní příležitost konfrontovat své názory se špičkami různých oborů – současnými i bývalými politiky, ekonomy, soudci, komentátory, důstojníky… Specifický je i formát akce – „myšlenkové soustředění“ na hřebenech Krkonoš, kde jsou přednášející společně se studenty pohromadě celý týden. Občanský institut vychází z konzervativního a klasicky liberálního pojetí společnosti. V době popularity stále extrémnějších hnutí, zaměřených proti principu individuální svobody, nabízí studentům, kteří sdílí jeho hodnoty, možnost uvědomit si, že nejsou sami. Neusiluje o myšlenkovou konformitu, ale naopak o pluralitu a výměnu názorů. V neposlední řadě je Letní škola skvělou příležitostí pro networking mladých lidí se zájmem o věci veřejné.
V rámci projektu také Občanský institut ve spolupráci s nakladatelstvím Leda plánuje vydání knihy Šílenství davů: gender, rasa a identita, v níž její autor, britský novinář Douglas Murray, varuje před politizací těchto výsostně osobních témat a před novou ortodoxií, která u nich nepřipouští svobodnou debatu.