Interdisciplinární výstava Confluence českých a slovenských autorů originálně spojuje umělecký, vědecký a environmentální kontext. Skupinová výstava v galerii Marignana Arte v Benátkách potrvá od 6. do 30. října.
Interdisciplinární výstava Confluence českých a slovenských autorů originálně spojuje umělecký, vědecký a environmentální kontext. Skupinová výstava v galerii Marignana Arte v Benátkách potrvá od 6. do 30. října.
V interdisciplinární výstavě Confluence se setkávají umělecké výpovědi několika oborů na pozadí vědeckého poznání o Benátské laguně. Originální interpretace koexistence člověka, živé a neživé přírody a zejména jejich vztahů – které se vzájemným působením v prostoru a čase vyvíjejí a proměňují – se zde artikuluje do společné výpovědi aktérů. Jde o nové formy kooperace mezi uměním, vědou a ochranou přírody, kdy se umělci podílejí na řešení environmentálních otázek skrze optiku umění. Projekt nemá snahu poukazovat na negativní dopady lidské činnosti – pozornost naopak obrací k pozitivní adaptační síle přírody. Komunikace hlavní myšlenky není aktivistická, ale vysoce etická.
Prvotním motivem k výstavě se stal experimentální videodokument vizuálního umělce a hudebníka Daniela Vlčka, který pojednává o ostrově Metafora s vlastním ekosystémem, jenž vznikl v nedávné době jako reakce na technické dílo člověka. Společně s biologem Giovannim Cecconim, který se podílel na stavbě přehrady Mose chránící město před záplavami, se Vlček v dokumentu vydává do Benátské laguny, kde tento úkaz mapuje.
K vytvoření ojedinělé instalace vyzvaly kurátorky výstavy Lucie Drdová a Mária Gálová vedle Vlčka několik umělců – vizuální umělkyni Romanu Drdovou, sklářského výtvarníka Matyase Pavlika, skladatelku a interpretku Beatu Hlavenkovou a filozofa Lukáše Likavčana ve spolupráci s přední rytečkou skla Pavlínou Čambalovou. Důležitý je zde nikoliv pouze finální tvar, nýbrž i samotný proces tvorby, její dynamika a vývoj. Výstavní projekt odráží rozmanitost různých osobností s odlišnými uměleckými přístupy a zároveň stimuluje k úzké spolupráci a kolektivní odpovědnosti. Tvůrci svou invencí a vzájemnou komunikací přispívají ke každé fázi tvorby od konceptu, zpracování a výroby objektů až po samotnou prezentaci. Výsledkem budou multimediální instalace a živá performance prostoupené oborovými přesahy.
Díky mezinárodnímu kontextu a značným zkušenostem umělců přinese společná výpověď jedinečnou interpretaci tématu v místě, které nese historický odkaz ve všech oblastech umění. Pro výtvarné umělce tvořící obvykle v různých médiích se v tomto projektu stává příležitostí k nové zkušenosti sklo, které je nesporně – historicky i aktuálně – spojeno jak s Benátkami, tak s Českou republikou.