Amerikánka: Snowflakes v USA

Amerikánka logo

Amerikánka

24/9/2024

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Amerikánka
Amerikánka
Amerikánka logo

Amerikánka

24/9/2024

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Divadelní inscenaci Snowflakes dal její autor a režisér Viktor Tauš podtitul „živý trailer k filmu Amerikánka“. Film, který je završením jeho víc než desetileté práce, v tomto týdnu přichází do českých kin. Tady se ale nezastaví a na konci roku bude usilovat o místo v mezinárodní distribuci. I tam mu budou Snowflakes s naší podporou připravovat cestu.

Příjemce daru

Heaven’s Gate

Datum podpory

červen 2024

Proč podporujeme

  • představení Snowflakes je součástí mnohaleté práce režiséra a producenta Viktora Tauše na nejrůznějších podobách příběhu Amerikánky, které byly mimořádné svou uměleckou kvalitou a inovativností
  • organické zapojení dětí z dětských domovů jim dává možnost seberealizace a současně pracuje s jejich osobními zkušenostmi, které dílu dodávají autenticitu
  • inscenace Snowflakes i film Amerikánka jsou svým zpracováním i kvalitou naprosto výjimečná díla, jejichž cesta na mezinárodní scénu si zaslouží podporu
  • projekt má nejen umělecký, ale i společenský rozměr – snaží se destigmatizovat děti z dětských domovů a pomoci pozitivní transformaci ústavní péče v České republice

O projektu

Film Viktora Tauše Amerikánka, který koncem září vstupuje do českých kin, vychází ze skutečného příběhu dívky, které fotografie otce žijícího v Americe a víra v to, že se za ním jednou vydá, pomáhá překonat život v dětském domově a v nestálosti vlastního osudu najít pevnost sama v sobě. 

Režisér a producent Viktor Tauš o sobě už mnoho let říká, že je v první řadě vypravěčem příběhu Amerikánky. „Je to příběh, který chce být vyprávěn bez ohledu na cokoli nebo lépe řečeno v souladu s realitou života nás vypravěčů a vás diváků,“ vysvětluje. Z této touhy vyprávět už vznikl scénář oceněný cenou Krzysztofa Kieślowského v Cannes v roce 2014, divadelní inscenace Amerikánka, kterou vidělo sto tisíc diváků, Film Naživo – kinematografická forma živé kultury v čase pandemie – a divadelní inscenace Snowflakes: živý trailer k filmu Amerikánka, která s naší podporou a za nadšených kritik premiérovala v září 2023.

Vrcholem této cesty je celovečerní film Amerikánka, který po premiéře v českých kinech zamíří do mezinárodní distribuce. Součástí propagace jeho mezinárodního uvedení bude turné Snowflakes v USA a právě to je předmětem naší současné podpory. Odehraje se na přelomu listopadu a prosince, tedy v čase, kdy se bude filmová Amerikánka ucházet o tamní kinodistribuci a účast na filmových festivalech. Nadace PPF dlouhodobě usiluje o to, aby se český talent dostával do světa a aby tam získával pozornost a uznání, které si zaslouží. Právě to je hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli dále podporovat umělecký počin, který je naprosto výjimečný nejen v českém, ale i ve světovém kontextu.

Amerikánku jsem poznal v 90. letech, kdy jsem žil – slovy Boba Dylana – jako rolling stone. Vyprávěli jsme si své příběhy a fabulovali z nich příběhy fiktivní, které jsme po čase nedokázali rozlišit od pravdy. Skrze tato vyprávění jsme získávali svéráznou integritu, která nám ve světě bez domova dodávala sílu.

— Viktor Tauš

Do dětských rolí v Amerikánce Tauš obsadil na čtyři desítky interpretů z dětských domovů i odjinud. Po natáčení filmu se rozhodl umožnit jim dále (spolu)pracovat a vyprávět své skutečné příběhy. Divadelní muzikál Snowflakes: živý trailer k filmu Amerikánka divákům zprostředkovává jedinečnou energii, touhu žít a smysluplnost integrace zdánlivě neslučitelných jedinců v jeden celek. Byl v premiéře uveden na scéně Jatka78 v roce 2023 a poté se vydal na turné do regionů. Doposud ho vidělo víc než deset tisíc diváků a setkal se také s nadšeným přijetím kritiky.

Amerikánka a Snowflakes však nemají hodnotu jen jako umělecká díla, ale nesou i důležitý společenský rozměr a stávají se nástrojem mediální komunikace ústavní péče obecně. Prostřednictvím Amerikánky a Snowflakes se spojily Nadace Sirius, TV Nova, Česká televize, CNC a Active Group, které od dubna tohoto roku přinášejí příběhy, diskusní pořady, analýzy, výzkumy atd. Páteří této komunikace je aktuální výzkum Nadace Sirius realizovaný z perspektivy vychovatelů a jeho dodatek zkoumající tematiku z perspektivy dětí Amerikánky. Jejím širším smyslem je destigmatizovat děti z dětských domovů v očích veřejnosti, pomoci pro ně rozšířit možnosti individuální péče, přispět k transformaci dětských domovů a změně zřízení ústavů na menší skupinové byty, přinést metodologii do práce vychovatelů a podpořit změnu legislativy směrem k efektivnímu systému podpory rodin a ochrany dětí v České republice.